Jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się do budowy dróg?
Budowa drogi to skomplikowana sprawa. Żeby ten proces się powiódł, trzeba w niego zaangażować wiele środków, sił i umiejętności. Jednymi z elementów, które muszą złożyć się na udaną całość, są zaś niewątpliwie kruszywa. To właśnie one stanowią jeden z podstawowych komponentów drogi. Tworzą doskonałe podłoże, zapewniają stabilność i trwałość. Nie zawsze muszą mieć jednak tę samą postać. Czasami bardziej przydają się w jednej wersji, a czasami w innej wersji.
Poszczególne rodzaje kruszyw
Jakie więc rodzaje kruszyw wykorzystuje się dokładnie do budowy dróg? Takie, które doprowadzą do uzyskania jak najlepszego rezultatu. W tym celu mogą zaś posłużyć zarówno kruszywa naturalne, takie, które występują w przyrodzie, jak i kruszywa sztuczne, takie, które nie występują w przyrodzie, tylko są rezultatem operacji dokonywanych przez człowieka.
To jednak nie koniec podziału kruszyw. Każda z grup różnicowanych ze względu na pochodzenie dzieli się również z uwagi na konkretny skład. I tak na przykład jeśli chodzi o kruszywa naturalne, to zalicza się do nich:
- żwir
- tłuczeń
- grys
Wszystkie z nich są przydatne do budowy dróg, jednak w inny sposób. Przykładowo żwir stanowi świetny podkład, tłuczeń nadaje się znakomicie na nawierzchnię drogową, a grys tworzy idealną warstwę ścieralną. Każde z naturalnych kruszyw ma więc szansę sprawdzić się w procesie budowy drogi.
Natomiast jeśli chodzi o kruszywa sztuczne, mogą one mieć dwojaką postać. Niektóre z nich mają pochodzenie mineralne, czyli powstają wskutek procesów produkcyjnych, na przykład wskutek obróbki termiczne. Przykłady takich kruszyw to glinoporyt oraz keramzyt.
Tworzywa sztuczne mogą być też jednak uzyskiwane w drodze recyklingu. Ich zaletą jest niewątpliwie ekologiczność. Wśród nich da się wymienić między innymi gralit, łupkoporyt oraz żużel – zarówno wielkopiecowy, jak i paleniskowy. Podsumowując, fachowcy budujący drogę mają naprawdę sporo możliwości do wyboru.